Dla Rodzica

Materiały dydaktyczne

Szanuj przeciwnika, szanuj różnice
i różnorodność, szanuj GRĘ!

Film stworzony w ramach programu UEFA RESPECT przez angielską federację piłki nożnej – Football Association. Film ten to doskonały materiał dydaktyczny dla rodziców dzieci uprawiających piłkę nożną.

Zachęcamy do przyjrzenia się programowi i przekazom płynącym z prezentowanych materiałów dla dobra naszych dzieci i naszej piłki.

Przed przeczytaniem artykułu prosimy o obejrzenie filmu.

Odtwórz wideo

Jeśli jesteś rodzicem, który podczas meczu krzyczy na swoje dziecko, daje wskazówki wszystkim zawodnikom na boisku, poprawia sędziego i skacze przy linii bocznej, jakby był to finał Mistrzostw Świata w piłce nożnej to jest to artykuł dla Ciebie.

Rodzicu pamiętaj, że nie jesteś menedżerem Chelsea Londyn czy FC Barcelony, a Twoja pociecha nie jest profesjonalnym piłkarzem.

Oni są dziećmi i nie potrzebują nikogo krzyczącego i skaczącego przy linii autowej jak szaleniec, jak gdyby ich życie zależało od rezultatu meczu albo występu ich dzieci.

  • Jedną z głównych przyczyn rezygnacji z pięknej gry, jaką jest piłka nożna jest presja rodziców na dziecko.
  • Jednym z największych bólów głowy trenerów są natrętni rodzice.
  • Jednym z największych snów każdego rodzica jest, aby ich dziecko stało się profesjonalnym piłkarzem.
  • Powodem, dla którego dzieci grają w piłkę nożną jest ZABAWA!!!

Wyjmując czynnik zabawy z gry dziecka, od razu widać zniechęcenie i znudzenie, co prowadzi do rezygnacji.

Jest to karygodne, ponieważ piłka nożna jest piękną grą w oczach osób grających w nią. Nie stała się najpopularniejszym sportem na świecie przez przypadek!

Rodzicowi bardzo trudno jest stanąć i obserwować swoje dziecko upadające na twarz czy przegrywające z przeciwnikiem. Twój instynkt podpowiada , aby zachęcać do gry, lecz jest cienka linia pomiędzy zachętą a byciem natrętnym. Ze smutkiem należy stwierdzić, że to drugie często jest powszechne. Ci rodzice, którzy są natrętni mogą zmusić swoje dziecko do schowania się do muszli i spowodować obawę przed popełnieniem błędu. Takie zachowanie rodzica może wzbudzić strach dziecka, które nie chce zawieźć CIEBIE. Jest to złe, żadne dziecko nie potrzebuje i żaden rodzic NIGDY nie powinien zawstydzać lub wprawiać w zakłopotanie z powodu ich występu, zdolności lub rezultatu meczu, w którym uczestniczyli.

Bądź mniej krytyczny. Dzieci są bardzo twarde i elastyczne, ale z tego samego powodu są także bardzo kruche i potrzebują zaufania i wiary swoich rodziców. To może pochodzić tylko od CIEBIE.

Twoją rolą rodzica jest POMOC dziecku poprzez:

  • Zachęty,
  • Cierpliwość,
  • Zrozumienie,
  • Zaufanie.

Możesz także POMÓC swojemu dziecku lub innemu przez:

  • Pochwały,
  • Oklaski,
  • Słuchanie,
  • Okazywanie zainteresowania.

Wszystkie te rzeczy mogą pomóc dziecku nie tylko rozwinąć się, ale także wyciągnąć więcej z gry. Z Tobą przy sobie dziecko będzie czuło się na niepokonane i bezkonkurencyjne. Otrzyma tyle zaufania od Ciebie, że wszystkie obawy czy wątpliwości znikną. Z drugiej strony natrętni rodzice mogą zniszczyć zaufanie dziecka, napełnić go strachem, zabrać całą zabawę i przyjemność z gry, która jest czymś naturalnym dla wszystkich uczestników sportu i raz utracona może być bardzo trudna do odtworzenia. Twoją rolą nie jest tylko powiedzenie kilku słów zaraz po zakończeniu meczu, lecz także bardzo ważna jest rozmowa przed i po meczu.

Przed meczem: Nie powinieneś nigdy stawiać dziecku żądań przed meczem: „strzel gola”, „musicie wygrać”. Zamiast tego powiedz „baw się dobrze”. W ten sposób dziecko czuje się zrelaksowane, nie obciążone żadnymi zbędnymi oczekiwaniami – co jest bardzo ważne.

Po meczu: Kiedy mecz się skończy powiedz swojemu dziecko jak dobrze się spisało i że jesteś bardzo dumny z niego. Nigdy nie poddawaj krytyce lub nie analizuj sytuacji z boiska. Czasami dzieci same wiedzą, co zrobiły dobrze, a co im poszło źle i nie potrzebują przypominania o ich słabym występie oraz nadmiernego chwalenia po dobrym meczu. Dzieci mają naturalnie wysokie wymagania, co do swojej osoby i mogą być własnymi, najgorszymi krytykami. Jeśli Twój potomek schodzi z boiska zły i krytykuje swój występ musisz po pierwsze i najważniejsze WYSŁUCHAĆ GO. Dzieci wiedzą, kiedy są okłamywane, więc byłoby złą rzeczą mówienie im, że zagrały dobrze, jeśli same czują inaczej. Zamiast tego ponownie powiedz jak dumny z nich jesteś i spróbuj wyjaśnić, że każdy ma swój lepszy i gorszy dzień. Nie mogą być najlepsi co tydzień na boisku oraz nie tracą przez to Twojego zaufania. Jeśli tak się stanie NIE POZWÓL, aby dziecko rozpamiętywało meczu przez długi czas. Jeśli Twoje dziecko zagrało świetny mecz, ważne jest, aby nie przesadzać z pochwałą. Ono także samo wie, na co go stać. Zwykła pochwała i uznanie wystarczą. Wielu rodziców często przechwala swoje pociechy i ostatnią rzeczą, jaką dziecko potrzebuje bez względu na umiejętności jest powiedzenie mu, że będzie gwiazdą, a co gorsze profesjonalnym piłkarzem.

Podczas meczu: Podczas zawodów każde dziecko wypatruje znajomej twarzy poza boiskiem, szuka kogoś, kto pokaże, chociaż troszkę uśmiechu na twarzy, kiwnie głową czy mrugnie oczami. To jest to czego młodzi zawodnicy potrzebują. Mały znak daje pewność dziecku, że ma wsparcie, że ktoś obserwuje każdy jego ruch. Okrzyki naprawdę mogą mieć negatywny wpływ na grę dziecka i nastawienie podczas gry. Przez subtelną zachętę i uznanie Twoje dziecko w końcu przestanie szukać Cię w tłumie i nie będzie potrzebowało Ci imponować czy szukać Twojej aprobaty. To pozwoli im skoncentrować się na grze i zabawie wolnej od presji.

DLA DZIECI ZABAWA JEST SYNONIMEM SŁOWA GRA, ZAWSZE O TYM PAMIĘTAJ!!!

Jeśli jesteś rodzicem, który krzyczy na swoje dziecko, podpowiada bez przerwy, co ma zrobić, skacze przy linii bocznej, nerwowo się zachowuje, dyskutuje z sędzią i  trenerem swojej drużyny lub przeciwnej bądź ma jakieś zarzuty do zawodników drużyny przeciwnej nie oznacza to, że jesteś złym rodzicem. Oczywiste jest, że chcesz, aby Twoje dziecko odniosło sukces. Bycie włączonym w sprawy dziecka sugeruje, że jesteś bardzo dobrym rodzicem, któremu na sercu leży dobro potomka. Jednakże musisz znaleźć złoty środek (równowagę) pomiędzy wsparciem a byciem natrętnym i nigdy nie zapominać, że dziecko widzi piłkę nożną, jako świetną zabawę, nie bierze jej na serio.

Traktuje ją jako aktywność wolną od reguł dorosłych.

Proszę nie zabieraj radości swojemu dziecku!!!

Dodatkowe materiały